Balkanski trokut, zrakoplovom i autobusom, polasci iz Zagreba i Dubrovnika
ULCINJ – KRUJË – TIRANA – ELBASAN – OHRID – BERAT – DRAČ – SKADAR – BUDVA
5dana/ 4 noćenja
Datumi: 28.5. – 1.6., 4.6. – 8.6., 17.9. – 21.9., 8.10. – 12.10.2023.
Ultra first minute cijena aranžmana po osobi 634,41 € (4.780 kn)
*Vrijednost više: uključene zračne pristojbe, hoteli 4*, uključene ulaznice
Albanska riječ za Albaniju je Shqipëria, što zapravo znači „Zemlja orlova“.
Zanimljivo je da više Albanaca (procjenjuje se između 7-10 milijuna) živi u inozemstvu nego u matici zemlji koja ima oko 3 milijuna stanovnika.
Do 1991. godine, na taj broj stanovnika u zemlji je bilo samo 3 tisuće automobila. U rigoroznom komunizmu bilo je zabranjeno imati privatni automobil. Broj bunkera bio je mnogo veći od broja automobila – govorimo o 700 tisuća bunkera koji su stanovnicima neugodan podsjetnik na 50 godina izolacije.
Jedno upozorenje – klimanje glavom u Albaniji znači ne, a odmahivanje, da – suprotno od onog što smo navikli. Dakle, pazite na što pristajete!
1. dan ZAGREB – DUBROVNIK – ULCINJ – KRUJË – TIRANA
Sastanak putnika u zagrebačkoj zračnoj luci Franjo Tuđman 90 minuta prije leta, podjela putne dokumentacije i prijava na let. Polijetanje zrakoplova za Dubrovnik na letu Croatia Airlinesa, OU 384 u 07.40h. Dolazak u 08.40h te nastavak putovanja autobusom Hrvatskom te crnogorskim primorjem i dalje uz Skadar, jedan od najstarijih gradova Albanije do Krujë, najznačajnijeg albanskog povijesnog lokaliteta, Skenderbegovog rodnog grada. Šetnja gradom koji se smjestio na visini od 600-tinjak metara ispod stjenovitih planina, uz razgled Skenderbegovog i Etnografskog muzeja te tradicionalnog bazara. Slijedi vožnja prema Tirani, glavnom i najvećem grade Albanije. Po dolasku, prijava i smještaj u hotel. Noćenje.
2. dan TIRANA – ELBASAN – OHRIDSKO JEZERO
Nakon doručka odlazak na razgled grada: Ethembegova džamija; Skenderbeg trg, glavni gradski trg; kula sa satom; spomenik Majci Terezi; Nacionalni povijesni muzej, na čijem se pročelju nalazi spektakularni mozaik koji predstavlja Albance kroz povijest; Piramida, kulturni centar. Slijedi kraće slobodno vrijeme za osobne programe te polazak prema Makedoniji. Vožnja preko Elbasana, povijesnog grada u središnjoj Albaniji i nekadašnjeg važnog komercijalnog centra obzirom se nalazio na raskrsnici trgovačkih puteva. Vožnja dalje prema Ohridskom jezeru koje se od 1980.g. nalazi na popisu Unescove svjetske baštine. Po dolasku prijava i smještaj u hotel. Noćenje.
3. dan OHRIDSKO JEZERO / SV. NAUM
Doručak te razgled Ohrida. Grad je slavenski naziv dobio po vapnenačkoj hridi visokoj 792 m na kojoj se nalazi povijesna jezgra grada. Nazivaju ga i draguljem Makedonije zbog iznimnog prirodnog okruženja. Razgled grada: crkva sv. Sofije iz 11 st.; antički amfiteatar; crkva sv. Bogorodice Perivlepta s vrijednim freskama i ikonama; Samuilova tvrđava s koje se pruža predivan pogled na grad i jezero (10./11. st.); galerija ikona; crkva sv. Klimenta i Pantelejmon. Osim brojnih spomenika, restorana, kavana i barova tu se nalaze i brojne trgovine s poznatim unikatnim nakitom – ohridskim biserima (onima koji su voljni potrošiti nešto više, svakako preporučamo da potraže radnje obitelji Tavel i Filev koje rade originalne bisere!). U nastavku odlazak do Svetog Nauma, uz usputni pogled na Muzej na vodi u Uvali kostiju, rekonstruiranog prapovijesnog naselja sojenica, pretvorenog u jedinstveni muzej u kojem je prikazan način života žitelja ovog naselja iz 1200. godine prije naše ere. Posjet Sv. Naumu, jednom od najljepših lokaliteta na Ohridskom jezeru, smještenom na stijeni u blizini izvora rijeke Crni Drim. Obilazak manastirske crkve posvećene arkanđelima Mihaelu i Gabrijelu. Povratak u hotel. Noćenje.
4. dan OHRIDSKO JEZERO – BERAT – DRAČ
Nakon doručka slijedi povratak prema Albaniji. Vožnja prema Beratu, čuvenom gradu-muzeju (dio Unescove baštine), dobro očuvanom nekadašnjem osmanskom gradu kojeg neki smatraju i jednim od najljepših na Balkanu. Poznat je i kao grad „tisuću prozora“, zahvaljujući mnogobrojnim prozorima starih kuća karakterističnog lokalnog stila. Berat je stara tvrđava koja je još uvijek naseljena, što je zapravo prava rijetkost u Europi. Tvrđavom dominiraju stara citadela iz 13. st. u kojoj su se nalazile bizantske crkve ukrašene veličanstvenim freskama i ikonama, džamija Sultan Bajezita I. te Crkva sv. Marije u kojoj je smješten Narodni muzej ikona s djelima najpoznatijeg albanskog ikonografa Onufrija. U nastavku mogućnost posjete Etnografskom muzeju, smještenom u otomanskoj kući iz 18. st., u kojem su izložene narodne nošnje, alatke koje su koristile tkalje i kujundžije (majstori koji su izrađivali tradicionalni nakit) te kuhinje, spavaće i gostinske sobe opremljene u tradicionalnom stilu. Polazak prema Draču, nekadašnjoj albanskoj metropoli s antičkim, bizantskim i spomenicima nedavne prošlosti. Danas je Drač centar albanskog turizma s bezbrojnim plažama i bogatom turističkom ponudom. Po dolasku, prijava i smještaj u hotel. Noćenje.
5. dan DRAČ – SKADAR – BUDVA – DUBROVNIK – ZAGREB
Doručak i odjava iz hotela te polazak prema Skadarskom jezeru. Zaustavljanje u Skadru koji se smatra najstarijim i povijesno najvažnijim gradom Albanije, u kojem ćete vidjeti, tipično za ovaj dio Balkana, mnoštvo krivudavih ulica, ograđenih visokim zidovima u kojima prevladava duh prošlih vremena. Znamenitost grada svakako je tvrđava Rozafa, a legenda o mladoj ženi po kojoj je tvrđava dobila ime, neće Vas ostaviti ravnodušnim. Nakon razgleda i kraćeg slobodnog vremena za osobne programe, nastavak putovanja prema dubrovačkoj zračnoj luci. Po dolasku, prijava za let Croatia Airlinesa, OU 669 u 22.30h (OU 301 u 21.20h na dan 8.6.) s očekivanim dolaskom u Zagreb u 23.25h (u 22.25h na dan 8.6.). Završetak programa.
Ultra first minute cijena aranžmana po osobi 634,41 € (4.780 kn)
First minute cijena aranžmana po osobi 660,96 € (4.980 kn)
Redovna cijena aranžmana po osobi 687,50 € (5.180 kn)
Uključene pristojbe zračnih luka u iznosu od 104,85 € / 790 kn!
Napomene: ultra first minute i first minute cijene vrijede do 60, odnosno 30 dana prije polaska ili do popunjenja određenog broja mjesta!
Za jednokratnu rezervaciju 5 ili više putnika odobravamo dodatni popust (informacije na prodajnom mjestu)!
Odbitak za polazak iz Dubrovnika, po osobi: 66,36 € (500 kn)
Cijena uključuje:
Povratni prijevoz zrakoplovom (ekonomska klasa) iz Zagreba do Dubrovnika;
Pristojbe zračnih luka od 104,85 € / 790 kn (podložno promjeni, konačni iznos utvrđuje se na dan izdavanja karata);
Prijevoz turističkim autobusom prema programu;
Smještaj u Tirani u hotelu Doro City 4*ili sl. u dvokrevetnoj sobi na osnovi jednog noćenja s doručkom;
Smještaj na Ohridskom jezeru u hotelu Granit 4*ili sl. u dvokrevetnoj sobi na osnovi dva noćenja s doručkom;
Smještaj u Draču u hotelu Arvi 4*ili sl. u dvokrevetnoj sobi na osnovi jednog noćenja s doručkom;
Razglede prema programu u pratnji licenciranih lokalnih vodiča;
Ulaznice za objekte koji se posjećuju tijekom razgledavanja (Krujë: Skenderbegov muzej, Etnografski muzej; Ohrid: crkva sv. Sofije, crkva Samuilova tvrđava, crkva sv. Klimenta, manastir sv. Naum; Berat: citadela, Narodni muzej; Skadar: tvrđava Rozafa);
Voditelja putovanja iz Zagreba;
Pripremu i organizaciju putovanja te jamčevinu.
Cijena ne uključuje:
doplatu za jednokrevetnu sobu od 78,31 € / 590 kn, obroke koji nisu navedeni u programu, osobne troškove, pića i napojnice te putno osiguranje (preporučujemo).
Red letenja:
OU 384 ZAGREB DUBROVNIK0 7:40 08:40
OU 669DUBROVNIK ZAGREB 22:30 23:25 (na povratku 8.6. OU 301 21:20 22:25)
Korisne informacije – Albanija:
Službeno ime države: Republika Albanija (Shqipëria – u prijevodu Zemlja orlova)
Glavni grad: Tirana
Službeni jezik: albanski
Pismo: latinica
Vjera: islam, ali ima i dosta pravoslavaca i katolika
Telefoniranje: pozivni broj +355
Valuta: albanski lek, 1 ALL = 0.0087 EUR; 1 EUR = 141,16 ALL. Lek se sastoji od 100 kindara. Novčanice postoje u iznosima od 100, 200, 500, 1000 i 5000 leka, a kovanice u iznosima 5, 10, 20, 50 i 100. Novac možete mjenjati u bankama, mjenjačnicama i većini hotela.
Radno vrijeme: trgovine 8-19h od ponedjeljka do subota, a neke su otvorene i nedjeljom; restorani od 11 do 24h; barovi od 8 do 24h, banke od 8 do 17 sati.
Struja: 220V 50Hz
Piće: voda iz slavine je pitka u cijeloj Albaniji
Kuhinja: tradicionalna albanska kuhinja je orijentalna, na nju su utjecale turska, grčka, sirijska i italijanska kuhinja. Jedan od najpoznatijih i omiljenih tradicionalnih specijaliteta je Tavë Kosi – janjetina s jogurtom, a omiljena bezalkoholna pića Albanaca su boza (osvežavajuće piće pripremljeno od kukuruza) i rehani (piće od soka grožđa).
Napojnice: davanje napojnica za zadovoljavajuću uslugu je uobičajeno (u restoranima 5 – 10% računa, kafićima 20 – 50 lek)
Korisne informacije – Makedonija:
Službeno ime države: Republika Sjeverna Makedonija
Glavni grad: Skopje
Službeni jezik: makedonski, no uz makedonski se govori još nekoliko jezika kao što su albanski, srpski, hrvatski, bugarski, bosanski…
Pismo: ćirilica
Vjera: pravoslavci
Telefoniranje: pozivni broj +389
Valuta: makedonski denar (MKD ili DEN), 1 EUR = 61,44MKD; 1 MKD = 0,0162 EUR. Denar se sastoji iz 100 denija, a novčanice postoje u iznosima od 10, 50, 100, 500, 1000 i 5000 denara, a kovani novac u iznosima od 1, 2, 5, 10, 50 denara i 50 denija. Mjenjačnice – novac mjenjajte isključivo u ovlaštenim mjenjačnicama ili na recepcijama hotela.
Kupovina: cijene se vrlo pristupačne za budžet prosječnog turiste. Većina hotela, restorana i trgovina primaju kreditne kartice, no preporučljivo je da kod sebe imate određenu količinu novca u gotovini.
Struja: 220V 50Hz
Piće: možete slobodno koristiti vodu iz gradskog vodovoda u svim mjestima. Makedonci su poznati po vrlo kvalitetnim vinima.
Kuhinja: makedonska kuhinja ima veoma dugu i poznatu tradiciju u kulinarstvu. Makedonci su poznati po uzgoju kvalitetnog graha ‘tetovca’ od kojega se priprema poznato jelo ‘gravče na tavče’, a od ostalih specijaliteta tu su i burek, ukusna pastrva iz Ohridskog jezera, turli-tava, čomlek, punjene paprike, musaka, sarma od lozovog lista….
Minimalni broj putnika: 15
NAPOMENE:
Tečaj konverzije 1 EUR = 7,53450 kn
Popust za jednokratnu rezervaciju 5 i više osoba isključuje kombinaciju s drugim popustima ili posebnim akcijama.
Molimo da obratite pažnju o propisima vezanim uz prijevoz prtljage u međunarodnom zračnom prometu, kao i na težinu i količinu Vaše prtljage. Za prtljagu je odgovorna zrakoplovna kompanija. Po osobi je dozvoljeno nositi 1 komad prtljage maksimalne težine do 23 kg. Ručna prtljaga podložna je pregledu, ne dozvoljava se unošenje tekućina tj. ograničeno je unošenje tekućina u zrakoplov, dozvoljeno je po osobi jedan komad ručne prtljage unjeti u zrakoplov (max. 8 kg).
Zrakoplovne pristojbe podložne su promjenama i konačni iznos pristojbi potvrđuje se na dan izdavanja zrakoplovne karte.
Kategorizacija smještaja odgovara službenoj hotelskoj kategorizaciji zemlje u koju se putuje i može se razlikovati od hrvatskih standarda.
Organizator putovanja zadržava pravo promjene redosljeda programa putovanja u slučaju promjene reda letenja (vremena, zračne luke), radnog vremena neke od znamenitosti, muzeja i sl.
Cijene fakultativne ponude i ulaznica bazirane su prema stanju iz ožujka 2023. i mogu biti podložne promjeni.
O rizičnosti putovanja u pojedine zemlje možete se informirati na službenoj stranici Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske https://mvep.gov.hr/